Co to jest astygmatyzm?

Po badaniu wzroku czasami pacjenci słyszą – „Ma pan/pani astygmatyzm”. O ile określenia innych wad widzenia, takich jak krótkowzroczność i dalekowzroczność, brzmią dla badanego zrozumiale, o tyle słowo „astygmatyzm” budzi duży niepokój. Dlaczego? Samo sformułowanie brzmi już bardzo poważnie, a narastający strach pacjenta potęguje niewiedza. Czym zatem jest ten potwornie brzmiący astygmatyzm? 

Astygmatyzm – co to jest?

Na początku warto wyjaśnić, że astygmatyzm nie jest chorobą, tylko dość powszechną wadą widzenia. Niezborność rogówkową (bo tak inaczej nazywamy astygmatyzm) diagnozujemy wówczas, gdy kształt rogówki nie jest idealnie kulisty, a delikatnie spłaszczony, przypominający piłkę do rugby. Co ważne astygmatyzm jest wadą stabilną, to oznacza, że wada nie pogłębia się wraz z wiekiem, ale też nie zniknie. Tym bardziej że astygmatyzm często łączy się z krótkowzrocznością i dalekowzrocznością.

Jakie są przyczyny astygmatyzmu?

Najczęstszym pytaniem zadawanym po uzyskaniu informacji, co to jest astygmatyzm, jest pytanie o jego przyczyny. Otóż astygmatyzm jest w dużym stopniu wadą dziedziczoną, ale na jego rozwój mogą wpływać także czynniki środowiskowe. Jakie? Poród, mechaniczny uraz oka, długotrwała praca wymagająca skupienia wzroku, ale też praca przy nieodpowiednim oświetleniu. Dlatego pamiętajmy, by o nasze oczy dbać tak, jak o inne części naszego organizmu.

Okulary dla astygmatyka

Czy przy astygmatyzmie warto zainwestować w okulary korekcyjne na astygmatyzm? Zdecydowanie! Okulary dla astygmatyków posiadają bowiem nie tylko korekcję cylindryczną, wystarczająca w przypadku krótkowzroczności oraz dalekowzroczności, ale również korekcję sferyczną gwarantującą pełen komfort widzenia. Obecnie astygmatyzm można skorygować nie tylko za pomocą okularów korekcyjnych, lecz także soczewkami kontaktowymi dla astygmatyków, czyli tzw. soczewkami torycznymi, które są dostępne nawet dla osób z wysokim astygmatyzmem.

Astygmatyzm – objawy Jak widzi osoba z astygmatyzmem?

Przede wszystkim bez względu na odległość od danego obiektu pacjent z niezbornością rogówkową postrzega każdy obraz jako delikatnie zamglony. Co więcej, zaawansowany astygmatyzm objawia się nie tylko nieostrym widzeniem, ale także poważnym zniekształceniem konturów obserwowanych przedmiotów. Dzieje się tak, ze względu na zmieniony kształt rogówki, sprawiającej, że światło wpadające do oka nie załamuje się w jednakowy sposób na całej powierzchni. Częstymi objawami astygmatyzmu są również bóle głowy, bolesność oczu, a także ich swędzenie, pieczenie lub łzawienie. Astygmatyzm powoduje też gorsze widzenie o zmierzchu i w nocy. Na poniższych zdjęciach można zaobserwować różnicę w widzeniu osoby zdrowej i osoby z astygmatyzmem. Po lewej stronie przykład tego, jak widzi w nocy osoba z astygmatyzmem. Po prawej zaś obraz widziany oczami zdrowej osoby.

Jak sprawdzić, czy mam astygmatyzm?

Wstępny test na astygmatyzm możesz przeprowadzić we własnym domu. Aby to zrobić, wystarczy prosta tarcza z widocznymi liniami i cyframi, jak ta umieszczona poniżej. Oddal się od niej o 35 cm, zasłoń prawe oko i zwróć uwagę czy wszystkie linie są tak samo czarne. Jeśli część linii wydaje się dużo jaśniejsza i zamazana, a niektóre bardziej oddalone od siebie, to najprawdopodobniej masz astygmatyzm. Teraz powtórz test z drugim okiem. Pamiętaj, że jest to tylko test poglądowy. By stwierdzić astygmatyzm, niezbędne jest specjalistyczne badania refrakcji i szereg testów manualnych. W tym celu zapraszamy do naszych salonów na profesjonalne badanie wzroku.

Rezerwuj wizytę

Opracowała: mgr Katarzyna Szewczykowska

Bibliografia:
1. T. Grosvenor, Optometria, Edra Urban & Partner, redakcja wydania pol. Tomasz Tokarzewski i Marek Ożóg. Wrocław 2011.
2. A. Styszyński, Korekcja wad wzroku - procedury badania refrakcji, Alfa-Medica Press, (tu powinno być miejsce wydania, ale nie znalazłam w sieci)

Źródła internetowe (grafiki):
1. http://optometriakarczewski.pl/krotki-test-na-astygmatyzm/
2. https://www.ziko.pl/blog-post/jak-widzi-osoba-z-astygmatyzmem/

Podziel się tym postem

komentarze (0)

Brak komentarzy w tej chwili