5 nawyków, które niszczą Twoje okulary. Zmień je i zobacz różnicę!

O okulary, podobnie jak o ubrania czy biżuterię, powinniśmy odpowiednio dbać – prawidłowo czyścić, chronić przed środkami chemicznymi czy wysoką temperaturą. Dlaczego? Aby skutecznie uniknąć ich zniszczenia lub zbyt szybkiego zużycia, a w rezultacie dodatkowych wydatków. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę, że na żywotność okularów korekcyjnych, ale też okularów przeciwsłonecznych, wpływają nasze nawyki. Często niezauważane drobnostki, które przyczyniają się do pogorszenia stanu zarówno oprawek, jak i soczewek okularowych, finalnie doprowadzając do ich uszkodzenia. Poznajcie 5 nawyków, które niszczą Wasze okulary!

1. Ściąganie okularów jedną ręką 

Haniebną piątkę otwieramy przyzwyczajeniem, które najczęściej obserwujemy u naszych klientów. Mowa o ściąganiu okularów jedną ręką. Zdejmując oprawki okularowe często robimy to w pośpiechu, odruchowo chwytając za nie tylko jedną dłonią. Niestety taki zwyczaj, w dłuższej perspektywie, niesie za sobą poważne konsekwencje. Po pierwsze, doprowadzamy do poluzowania śrubek i zmniejszenia komfortu użytkowania okularów. Po drugie, ściąganie oprawy jednorącz może spowodować wyłamanie fleksa znajdującego się w zauszniku, co skutkuje jego uszkodzeniem (owszem, fleks/zawias to część wymienna, jednak nie we wszystkich modelach). Po trzecie, zdejmowanie okularów korekcyjnych lub przeciwsłonecznych jedną ręka przyczynia się do ich deformacji. Wówczas zamiast korygować wzrok, wykrzywiamy oprawę, co ma negatywny wpływ na jakość widzenia (szczególnie przy astygmatyzmie). Jak zatem prawidłowo zdejmować okulary? Przede wszystkim prosto i oburącz – chwytamy za dwa zauszniki i ściągamy oprawki. 

2. Narażanie okularów na wysokie temperatury

Czy zdarzyło Wam się zostawić swoje „drugie oczy” w nagrzanym samochodzie? A może macie w zwyczaju odkładać okulary blisko kominka lub gorącej płyty grzewczej? To nie są najlepsze pomysły. Wszyscy wiemy, że samochód pozostawiony w pełnym słońcu, zamienia się latem w piekarnik. A wesoło trzaskający w kominku ogień może i ukoi nerwy, ale niekoniecznie przysłuży się żywotności okularów. Niestety wysoka temperatura szkodzi zarówno okularowej oprawie (szczególnie tej wykonanej z tworzywa sztucznego), powodując deformację jej kształtu, jak i soczewkom, w których na jej skutek dochodzi do procesu rozwarstwienia antyrefleksu i pękania dodatkowych powłok. Dlatego pamiętajmy, aby nasze okulary przechowywać z dala od nagrzanych miejsc – samochodów, kominków, grillów, grzejników itp.

3. Brak ochrony okularów przed środkami chemicznymi

Układacie włosy w okularach na nosie? Używacie przy tym lakierów, lotionów i innych kosmetyków? To błąd! Znajdujące się w nich substancje chemiczne lubią wchodzić w reakcje z tworzywem, z którego wykonane są oprawki okularowe oraz soczewki. Zauważyliście na swoich okularach małe kropeczki, których nie jesteście w stanie doczyścić? Wszystko jasne… Nasza rada – jeśli zdarzyło się Wam prysnąć w okulary perfumami lub lakierem do włosów, umyjcie je szybko pod bieżącą wodą.

4. Odkładanie okularów soczewkami w dół 

Oglądanie świata przez porysowane soczewki okularów to nic przyjemnego. Dlatego zwracajmy uwagę, w jaki sposób odkładamy okulary. Często, w pośpiechu, kładziemy je soczewkami w dół, zamiast zrobić to odwrotnie, opierając je o oprawę. Niestety kontakt szkieł okularowych z twardą powierzchnią powoduje mikrozarysowania, co w efekcie może doprowadzić do zmniejszenia komfortu korzystania z okularów lub ich zniszczenia. Jeśli jednak tym razem zarysowań uda nam się uniknąć, możemy być pewni, że takie obchodzenie się z okularami, zagwarantuje nam brudną, zakurzoną i tłustą soczewkę. 

5. Wchodzenie do wody w okularach 

Termometry nie kłamią – nadeszło lato! A skoro robi się coraz goręcej, chętnie korzystamy z kąpieli w morzu lub basenie. To świetny sposób na schłodzenie organizmu, ale nie zapominajmy, by przed wejściem do wody zdjąć okulary. Sól (znajdująca się w morskiej wodzie) i chlor (dodawany do wody w basenach) skutecznie niszczą powłokę antyrefleksyjną, a dodatkowo mogą wchodzić w reakcję z metalowymi elementami oprawy okularów, powodując zmianę jej koloru. 

Właściwy sposób przechowywania okularów oraz ich użytkowania to sprawdzony patent na przedłużenie żywotności naszych „drugich oczu”. To również najprostszy sposób, by uniknąć dodatkowych kosztów związanych z koniecznością zakupu nowych oprawek lub soczewek. Dlatego pamiętajmy o dobrych nawykach i dbajmy o nasze okulary. Niech służą nam jak najdłużej! 

Podziel się tym postem

komentarze (0)

Brak komentarzy w tej chwili