Antyrefleks w okularach – czym jest i dlaczego jest potrzebny?

Jeśli pierwsza wizyta w salonie optycznym jeszcze przed wami, słowo „antyrefleks” może brzmieć dość tajemniczo. Co innego, gdy nosicie okulary już od jakiegoś czasu. Wówczas sformułowanie „okulary z antyrefleksem” słyszeliście już nieraz. Ale czy wiecie czym właściwie jest antyrefleks i jak sprawdzić, czy okulary mają soczewki z antyrefleksem? Przeczytajcie artykuł i przekonajcie się sami!

Antyrefleks – co to jest?

Antyrefleks to dodatkowa powłoka, która zapewnia soczewkom okularów wysoką przejrzystość i minimalizuje odbicia światła. Kiedyś traktowano ją jako wariant dostępny przy zakupie okularów, dziś uznawana jest za standard. Ale co właściwie zyskujemy nosząc okulary antyrefleksyjne? Przede wszystkim antyrefleks chroni oczy np. przed szkodliwym światłem HEV, poprawia również kontrast widzenia oraz utwardza soczewkę. Patrzenie przez okulary pozbawione dodatkowej powłoki, porównałabym do spoglądania przez szybę, w której odbija się otoczenie, a obraz jest nieprzejrzysty. Co więcej, my po drugiej stronie szyby także jesteśmy słabo widoczni.

Jak sprawdzić, czy okulary mają antyrefleks?

Zastanawiacie się, czy wasze okulary posiadają antyrefleks? Możecie to sprawdzić! Znamy dwa bardzo proste sposoby. Po pierwsze – spróbujcie przejrzeć się w okularach. Jeśli wasza twarz odbija się w soczewce, możecie być pewni, że szkła pozbawione są dodatkowej powłoki. Po drugie – sprawdźcie, czy padające na soczewki okularów światło delikatnie je wybarwia. Zauważyliście subtelne odcienie zieleni lub niebieskiego? Świetnie! Okulary, które trzymacie w dłoni to najprawdopodobniej okulary z antyrefleksem.

Jakie są rodzaje powłok antyrefleksyjnych?

Podstawowy antyrefleks okularowy ma delikatne zielone zabarwienie. Rynek optyczny oferuje nam jednak szkła antyrefleksyjne w różnych odcieniach. Możemy spotkać się z antyrefleksem w kolorze fioletowym, niebieskim, różowym i złotym. Barwa powłoki uzależniona jest od funkcji okularowego antyrefleksu oraz od technologii stosowanej przez producenta soczewek.

Jakie okulary aktyrefleksyjne wybrać do pracy przy komputerze?

Jeśli często korzystacie z urządzeń elektronicznych, a dodatkowo dużo czasu spędzacie w pomieszczeniach ze sztucznym oświetleniem, najlepszym rozwiązaniem okażą się okulary antyrefleksyjne do komputera, charakteryzujące się soczewkami z lekko błękitnym lub fioletowym wybarwieniem. Taka powłoka chroni oczy przed szkodliwym światłem HEV, czyli niebieskim światłem emitowanym np. przez urządzenia cyfrowe, jednocześnie pozwalając na przenikanie korzystnego światła niebieskoturkusowego. UWAGA! Okulary korekcyjne z niebieskim antyrefleksem nie są polecane osobom pracującym z grafiką i/lub kolorem, bo powłoka może przyczyniać się do delikatnego przekłamywania barw (ociepla je).

Jaki antyrefleks wybrać do jazdy samochodem?

Kierowcom samochodów proponuję antyrefleks o brzoskwiniowym, różowym lub złotym (w zależności od producenta) zabarwieniu. Dzięki niemu minimalizowane jest prawdopodobieństwo wystąpienia tzw. olśnienia, na które skarży się aż 85% kierowców prowadzących auto nocą. Chwilowe oślepienie będące wynikiem odbicia światła, np. od karoserii nadjeżdżającego samochodu, może być dla nas śmiertelnie niebezpieczne, dlatego nawet jeśli nie macie wady wzroku, warto pomyśleć o okularach „zerówkach” wyposażonych w antyrefleks.

Jaki kolor antyrefleksu jest najbardziej uniwersalny?

Jeśli nie potrzebujecie okularów z niebieskim antyrefleksem ani specjalnych soczewek przeznaczonych dla kierowców, polecam szkła antyrefleksyjne o delikatnie zielonym wybarwieniu. Okulary z zieloną powłoką antyrefleksyjną zapewnią doskonały kontrast widzenia i umożliwią lepsze skupienie wzroku na szczegółach. To z kolei poprawi komfort noszenia okularów nie tylko podczas pracy, ale i przy wykonywania codziennych czynności.

Jak dbać o antyrefleks w okularach?

Aby okulary z antyrefleksem służyły wam przez lata, wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim unikajcie wysokich temperatur, które negatywnie wpływają zarówno na szkła (doprowadzają do rozwarstwienia antyrefleksu i pękania dodatkowych powłok), jak i oprawki (powodują ich deformację). Pamiętajcie, aby okulary przechowywać z dala od szybko nagrzewających się miejsc – samochodów, kominków, grillów, grzejników itp. Uważajcie również na wszelkiego rodzaju środki chemiczne, które lubią wchodzić w reakcje z oprawkami okularów i soczewkami antyrefleksyjnymi. Zauważyliście na okularach małe kropeczki, których nie jesteście w stanie doczyścić? Wszystko jasne… Moja rada – jeśli zdarzyło wam się prysnąć na okulary perfumami lub lakierem do włosów, umyjcie je szybko pod bieżącą wodą. Inaczej powłoka antyrefleksyjna może zostać zniszczona. Zwracajcie uwagę, w jaki sposób odkładacie okulary antyrefleksyjne. Często, w pośpiechu, kładziemy je soczewkami w dół, zamiast oprzeć o oprawę. Niestety kontakt szkieł okularowych z twardą powierzchnią powoduje powstawanie mikro zarysowań, co w efekcie może doprowadzić do zmniejszenia komfortu widzenia lub całkowitego zniszczenia szkieł z antyrefleksem.

Polaryzacja a okulary z antyrefleksem?

Polaryzacja, podobnie jak antyrefleks, jest rodzajem powłoki nałożonej na soczewkę. Różnica polega jednak na tym, że polaryzacja występuje wyłącznie w okularach przeciwsłonecznych. Dlaczego warto łączyć oba te rozwiązania? Bo dzięki antyrefleksowi ograniczymy liczbę odbić światła, które dotrą do naszego oka, a polaryzacja „wygasi” olśnienia (spolaryzuje je). Obie powłoki zastosowane wspólnie, zapewnią nam przejrzysty, wyraźny obraz, pozbawiony jakichkolwiek refleksów świetlnych. Co ważne, soczewki z polaryzacją zalecane są szczególnie osobom lubiącym aktywnie spędzać czas, prowadzącym samochód oraz cierpiącym na światłowstręt.

Podziel się tym postem

komentarze (0)

Brak komentarzy w tej chwili