Najczęstsze wady wzroku. Sprawdź, jakie są ich objawy i jak je korygować.

Wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów człowieka i powinniśmy dbać o niego w sposób szczególny, świadomi jak wiele osób boryka się obecnie z zaburzeniami widzenia. Przyczyny problemów ze wzorkiem są różne. Mogą mieć charakter wrodzony (genetyczny) lub nabyty (np. spowodowany wypadkiem, porodem lub wiekiem). Dlatego, tak ważna jest profilaktyka i regularne badania.

Czym są wady wzroku? Najprościej ujmując, są to pewnego rodzaju dysfunkcje naszych oczu, które uniemożliwiają prawidłowe skupianie światła na siatkówce. W efekcie zaczynamy widzieć niewyraźnie, a obraz staje się rozmyty. Wyróżniamy cztery najczęściej występujące wady wzroku: dalekowzroczność, krótkowzroczność, astygmatyzm i presbiopię.

Dalekowzroczność – (inaczej nadwzroczność, hyperopia) jest często dziedziczona. Co więcej, każdy z nas jest początkowo dalekowzroczny, tacy się rodzimy, wraz z wiekiem i wzrostem gałki ocznej wada ta maleje. Na czym polega dalekowzroczność? To zaburzenie przy którym światło wpadające do oka nie skupia się prawidłowo, a obraz zamiast na siatkówce powstaje za nią. Objawami nadwzroczności może być nieostre widzenie przedmiotów z bliska, bóle głowy odczuwalne przy dłuższym czytaniu, pisaniu lub pracy przy komputerze. Dalekowzroczność to wada wzroku, którą koryguje się wypukłymi (skupiającymi) soczewkami o wartości dodatniej, czyli plusowej.

Uwaga! Osoby nadwzroczne ze względu na specyficzną budowę oczu są narażone na częstsze występowanie jaskry.

Krótkowzroczność – (inaczej myopia, czyli mrużenie oka) jest najczęściej występującą na świecie wadą wzroku. Można ją odziedziczyć lub nabyć, np. w wyniku zbyt długiego i częstego korzystania z komputera. Krótkowidz widzi wyraźnie z bliska, natomiast to, co znajduje się dalej, pozostaje niewyraźne. Dzieje się tak, gdy obraz zamiast na siatkówce powstaje przed nią. Aby poprawić ostrość widzenia, osoby krótkowzroczne często mrużą oczy, co staje się niejednokrotnie pierwszym sygnałem sugerującym konieczność wizyty u okulisty. Myopia to wada wzroku, którą koryguje się soczewkami rozpraszającymi, czyli minusowymi.

Uwaga! Krótkowzroczność powinna być korygowana. W przypadku braku leczenia może doprowadzić bowiem do całkowitej ślepoty. Co więcej, warto pamiętać o tym, że u kobiet w ciąży może dojść do pogłębienia wady.

Astygmatyzm – (inaczej niezborność rogówkowa) jest to wada stabilna, co oznacza, że nie pogłębia się wraz z wiekiem, ale też nie znika samoistnie. Często astygmatyzm występuje wraz z krótkowzrocznością lub dalekowzrocznością. Wada ta jest dziedziczna, ale na jej rozwój mogą mieć wpływ także czynniki środowiskowe takie jak poród, mechaniczny uraz oka, długotrwała praca męcząca wzrok lub praca przy nieodpowiednim oświetleniu. Osoby z małym astygmatyzmem będą widziały otaczające je obiekty lekko rozmyte. Zaawansowany astygmatyzm objawia się z kolei nieostrym widzeniem, a kontury przedmiotów mogą wydawać się znacznie zniekształcone. Dzieje się tak, gdy światło wpadające do oka nie załamuje się w jednakowy sposób, bo rogówka zamiast kuli przypomina kształtem spłaszczoną piłkę do rugby. Częstymi objawami astygmatyzmu, oprócz problemów z jakością widzenia, są bóle głowy, bolesność oczu, a także ich swędzenie, pieczenie lub łzawienie. Astygmatyzm koryguje się poprzez zastosowanie soczewek korekcyjnych z właściwie dobranym cylindrem odpowiadającym wadzie.

Uwaga! Osoby z astygmatyzmem dużo gorzej widzą o zmierzchu i w nocy, są również bardziej wrażliwe na światło reflektorów nadjeżdżających z naprzeciwka samochodów.

Presbiopia – (inaczej presbyopia, starczowzroczność) pojawia się wraz z wiekiem i zazwyczaj dotyka osoby około 45 roku życia. Jest związana z naturalnym procesem fizjologicznym, który objawia się pogorszonym widzeniem z bliskiej odległości. Przyczyną jest starzenie organizmu i utrata przez oko właściwości akomodacyjnych. Charakterystycznym objawem tej wady wzroku jest odsuwanie gazety lub książki i czytanie „na wyciągniętych rękach”. Presbiopię koryguje się okularami „do czytania”, czyli takimi, z soczewkami plusowymi.

Uwaga! Osoby krótkowzroczne zapadają na presbiopię dużo później, a osoby dalekowzroczne dużo wcześniej niż osoby nigdy nienoszące okularów.

To jak? Widzimy się w gabinecie na badaniu wzroku?

Podziel się tym postem

komentarze (0)

Brak komentarzy w tej chwili